Početna»Novosti»EN PRIMEUR 2020, TREĆI DEO: VINA LEVE OBALE
11.06.2021.Piše: Sonja Stojić

EN PRIMEUR 2020, TREĆI DEO: VINA LEVE OBALE

Vina iz Medoka iz nove berbe izuzetnog su kvaliteta, dobre koncentracije, širokih aroma, elegantnih svilenih tanina i sa puno svežine, ocenjuje Sonja Stojić

novost en primeur 2020 treĆi deo vina leve obale vinski magazin vino fino
Sonja Stojić, distributerka vina i velika poznavateljka francuskog vinskog podneblja, u seriji tekstova za Vino & Fino bavi se en primeur sezonom u Bordou i vinima iz berbe 2020, po njenom mišljenju – jedne velike berbe. U današnjem tekstu ona se bavi vinima iz Medoka, na levoj obali Žironde.

Bordo je velika regija sa čak 8.800 registrovanih vinarija rasprostranjenih na 110.000 hektara vinograda. 2020. godine proizvedeno je 440 miliona litara vina umesto uobičajenih 500 miliona.
Opšti utisak je da je u pitanju odlična berba, uz veliku varijaciju stilova. Profil 2020. je između 2018, u superlativnim terminima vezanim za boju, tanine, šećer, alkohol i arome, a u kombinaciji sa 2019. koja je čvršća u strukturi i dominantnija u svežini. U tom smislu, 2020. je klasična godina u Bordou.

Ipak, u svemu drugom i nije bila baš klasična. Iako sam pisala o tome u prethodnom članku, ukratko ću ponoviti par važnih činjenica. Obilne kiše tokom novembra i decembra 2019, a zatim opet s proleća 2020, rano pupljenje (što je i dalo ton celoj berbi), tropsko proleće koje je ubrzalo cvetanje, 54 dana suše tokom letnjeg perioda, toplo i suvo vreme tokom berbe belih sorti, kao i merloa, zatim hladno vreme tokom berbe kabernea. Na kraju, učestala kiša tokom sazrevanja belih sorti za slatko vino zahtevala je puno vinogradarskih i vinarskih veština da bi se ovi izazovi premostili i da bismo na kraju ipak dobili izuzetna vina.

Ono što najviše iznenađuje, s obzirom na zaista toplo i suvo leto, su lepe i visoke kiseline koje sam pronašla u svim apelacijama. Realna očekivanja bi bila da je vino prekuvano (kao što je bilo i 2003) džemastih aroma, suvih tanina i visokih alkohola. Međutim, to zaista nije slučaj sa berbom 2020. Vina su izuzetno teroarična, imaju sočnu taninsku strukturu, izraženu svežinu, a u Medoku i umerene nivoe alkohola.

Medok je ono što obično zovemo “levom obalom”. Nalazi se severno od grada Bordoa, a sa zapadne je strane reke Žironde. Čine ga, između ostalih, četiri najpoznatije komune: San-Estef, San-Žulijen, Pujak i Margo. Ove četiri komune imaju sasvim različito zemljište (u Bordou se čak kaže da se sastav tla menja svakim korakom), od aluvijalne gline i peska u blizini reke Žironde, do fosilnih ostataka kao i kamenja starog stotina hiljada godina pristiglih, topljenjem glečera, sa Centralnog masiva i Pirineja.

Kaberne je dominantna sorta u Medoku. Klimatski uslovi 2020. nisu bili idealni u svim apelacijama za ovu sortu, jer je to sorta koja kasnije zri, te joj je potreban suv i sunčan septembar. Međutim, zbog šljunkastog tla koje zadržava sunčevu svetlost, kaberne je i ovde uspeo da sazri. Grožđe je dalo vina duboko crvene boje, cvetne i voćne arome, gipke i moćne tanine, kao i postojanu strukturu. Merlo, kao sorta koja ranije sazreva, dala je odlične rezultate u celom Bordou, a takođe i kaberne fran. Peti verdo traži zemljišta sa dovoljno zaliha vode, jer je to sorta koja teško podnosi sušu. Na takvim mestima peti verdo i sade, a ove godine ga ima procentualno više u kupažama Medoka.

U nastavku slede moje beleške o vinima koja sam probala, podeljena po komunama.

SAN-ESTEF

San-Estef je najsevernije pozicionirana od četiri poznate komune Medoka. Ovde tlo ma više gline, jer je ova komuna bliža reci Žirondi. Zemlja je gušća i teže se suši, odnosno lakše zadržava vodu. Stoga, tokom sušnih godina čak i mlada loza može da preživi stres usled manjka vode. Dva najpoznatija šatoa su Cos d’Estournel i Montrose. Ne računajući ove dve kuće, San-Estef je poznat po tome što su vina iz ove komune brže spremna za uživanje. Osim glinenog tla, dobar deo je pozicioniran i na šljunkovitom tlu, tipičnim za Medok.

Chateau Haut-Marbuzet nalazi se između Chateau Montrose i Chateu Cos d’Estournel, poznati su su po korišćenju jače nagorelog drveta, old school! Tamne boje, arome crnog voća, naroćito borovnica, crni biber, zrna kafe u završnici, kao i sušenih začina. Dobrih kiselina, i sočnih, prisutnih tanina.

Chateau Phelan Segur - Intenzivan miris crvenih i crnih kupina, eukaliptusa takođe. Lepih kiselina, elegantih tanina, na paleti začinsko bilje, crveno voće, srednjeg je tela. Ovo je prva berba u čijoj kupaži ima peti verdoa.

Chateau Lafon Rochet - vlasnik ovog imanja je poznati proizvođač konjaka Tesseron. Cvetno na mirisu, naročito se oseti provansalko bilje, na paleti šumske jagode, nana, crvene ribizle. Srednjeg tela, postojanih tanina, dobre svežine. Ovo vino me se dojmilo!

PUJAK

Bordo ljubitelje ćete često čuti da licitiraju omiljenim komunama, ali uvek će se svi složiti da Pujak zauzima jedno od prva dva mesta. Vina Pujaka imaju sve osobine jedne izvanredne apelacije: sveže voće, uticaj drveta, dim cigare, slatkoću kakaoa i iznad svega potencijal za dugo odležavanje koje razvija zemljane note. Na kraju krajeva, tri od pet vina tzv. prvog roda (the first growth klasifikacije iz 1855.) dolaze upravo iz ove apelacije.

Chateau Grand-Puy Ducasse – za razliku od ostalih vinarija u Pujaku koje imaju vinograde u jednoj parceli oko šatoa, ova vinarija poseduje tri, nalaze se severno i zapadno od gradića Pujaka. Poznati su po čvrstim i energičnim vinima, i 2020. je upravo takva. Na mirisu crveno voće uz tragove narandže. U ustima crne kupine, espreso, čokolada. Tanini glatki, svežina odlična, ostavlja utisak da će biti u stanju da dugo odležava.

SAN-ŽULIJEN

Čak 80% vinograda je klasificirano u San-Žulijenu. Tlo je šljunkovito, a vino u dobroj berbi i kad odleži liči na Pujak i Margo, kada se razvijaju zemljane note, a tanini postaju glatki i meki.

Chateau Gloria - nije klasifikovana, počeli su sredinom prošlog veka tako što su kupovali male parcele poznatih šatoa. Vino je tamno crvene boje, na mirisu crveno ispasirano voće, takođe pronalazimo i kasis. Na paleti kedrovina, kupine i višnje, lepih tanina, srednjih kiselina i srednjeg tela.

Chateau Braniere-Ducru - tipično sanžulijen vino. Ekspresivno na mirisu, miriše na crveno voće, kao i na sveže meso. Na paleti dominantne borovnice, crvene šljive, kao i sušeno bilje, Srednjeg tela, somotnih tanina, na kraju ostaje u završnici višnja koja traje dugo.

Chateau Lagrange - bogat na mirisu, osetimo mentu, borovnice, anis, kožu. Na ukusu čokoladno, ima tu i želea od voća, kao i grafitnih tonova. Vrlo elegantnih tanina, izuzetno prijatne svežine, srednje do punog tela, zaista dobro!

Chateau Saint-Pierre - oduševila sam se! Tanini sočni, kiseline lepe, telo puno, na mirisu sveži začini, na ukusu crno voće i zemljane note, u završnici kasis. Jedva čekam da ga probam za 5 godina!

MARGO

Margo je najnežnija komuna u Medoku. Senzitivna na ekstremne vremenske uslove, samim tim nekonzistentna u kvalitetu. Međutim, kad je dobra godina, tad je volim više od Pujaka! 2020. je ta godina kada Margo treba da se kupuje. Vina iz ove regije su izuzetno elegantna, ispolirana, bez ičeg nesuvislog. Tle je ovde plitko, sastavljeno isključivo od šljunka, pa koren loze ide u dubinu čak i sedam metara tražeći vodu i hranu. Tanini u Margou uvek su elegantni, a umesto voća češće ćemo dobiti parfeme, kao i zemljane note.

Chateau Pierre-Lichine - na misrisu kasis, crni biber, crno voće. Na paleti čokolada, zemljane note, slad dolazi od drveta. Tanini elegantni, kiseline traže naredni gutljaj. Intenzivno i koncentrovano.

Chateau d’Issan - predivan na mirisu, intenzivan, osetimo cveće, zemlju, borovnice. Na ukusu čokoladno, tanini mekani, dobrog tela, crveno i crno voće. Kiseline živahne. Jedno od vina degustacije!

Chateau Lascombes - na mirisu ljubičica i kasis. Na paleti moćno, dobrih tanina, snažan uticaj drveta, osetimo čokoladu i prženu kafu, kao i kuvano crveno voće. Nižih kiselina, srednjeg tela.

ŠIRI DEO MEDOKA

Takođe, dobila sam nekoliko vina na probu koja ne pripadaju poznatim komunama, ali svakako jesu poznata vina među ljubiteljima Bordoa.

Chateau Peyrabon - nalazi se na samoj granici sa Pujakom. Na mirisu šljive, zrele višnje. Na ukusu slatko od višanja. Visokih kiselina, srednjeg tela.

Chateau Lanessan - na mirisu slatko od jagoda, ruže. Na paleti džem od kupina. Tanini su fini, kiseline su više, dobrog je tela.

Chateau Poujeoux - elegantan na nosu, više crveno voće nego crno, naročito crvena šljiva. Oseti se uticaj drveta, tanini su prisutni, srednjeg je tela i srednjih kiselina.

Chateau Sociando-Mallet- ispoliran miris crnog voća, osete se i ljubičice, lepo ukomponovano u drvo. Na ukusu kupine, dud i crne ribizle. Lepih tanina, srednjih kiselina, dobrog tela, zemljanih tonova u završnici.

Chateau Chasse-Spleen - na mirisu crveno voće, začini, kasis. Na paleti kasis, kupine, jagode. Tanini su obli, kiseline zavodljive, srednjeg je tela, biberaste završnice.

Chateau Cantemerle - na nosu dominantan hrast i crno voće. U ustima kupine, borovnice i crna čokolada. Moćnih tanina, nižih kiselina, dobrog tela.

Nadam se da sam uspela da vam dočaram berbu 2020. u Medoku. Vina su izuzetnog kvaliteta, teroarična, dobre koncentracije, širokih aroma, elegantnih svilenih tanina, sa puno svežine.
Sutra se javljam sa izveštajem iz regije Grave, kao i fenomenalnim vinima desne obale.

Povezani unosi