Početna»Novosti»Najveći toskanski vinar poginuo je u svom vinogradu
16.02.2019.

Najveći toskanski vinar poginuo je u svom vinogradu

Čuveni Đanfranko Soldera tragično je izgubio život u 82. godini

novost najveći toskanski vinar poginuo je u svom vinogradu vinski magazin vino fino
Đanfranko Soldera, veliki italijanski vinar i izuzetno osobena i ponosna ličnost, umro je u nesreći u svom vinogradu u 82. godini. Jedan od najvećih vinskih majstora koje je Toskana ikada videla otišao je onako kako bi verovatno voleo svaki vinar - radeći u vinogradu u kome je decenijama proizvodio čudesna vina iz apelacije Brunello di Montalcino.

Soldera je rođen u Trevizu 1937. godine, a u Toskanu se preselio ranih sedamdesetih godina, kao već ostvaren čovek, sa ogromnom ušteđevinom stečenom u finansijskim poslovima na milanskoj berzi. Kupivši imanje Case Basse, Soldera je počeo sa proizvodnjom vina u kojoj nije priznavao nikakve skraćenice, uvek težeći ka najvišem, beskompromisnom kvalitetu, i bez razumevanja za vinare koji su u želji za brzim profitoim narušavali reputaciju italijanskog vinarstva.

- Vinsko tržište je u rukama industrijalaca, a ne vinara. I sve manje ima pravih poznavalaca vina. Vinska kritika gotovo i da ne postoji, umesto toga tu su reklame - govorio je Soldera, do poslednjeg dana boreći se za integritet italijanskog vinarstva.

Soldera je važio za vinara sa izuzetno tvrdim stavovima koje je gradio tokom više decenija i od kojih nije odstupao ni za milimetar. Na njegovo imanje u Toskani bilo je moguće ući samo ako, kako je govorio, "delite vrednosti i prodajnu filozofiju prosvećene poljoprivrede". Vino bi prodao samo ako proceni da delite iste principe vinarstva sa njim. Za skeptike nije bilo mesta na njegovom imanju, a i kritičari i poštovaoci - a to su često bili isti ljudi, razapeti između divljenja prema vinaru i opreza prema vrlo teškoj, vatrenoj i nefleksibilnoj Solderinoj ličnosti - slagali su se da je njegovo ogromno samopouzdanje pomoglo u stvaranju nekih od najboljih italijanskih vina svih vremena.

U vinogradarskoj i vinarskoj praksi Soldera je kombinovao inovativne tehnike rezidbe sa vrlo staromodnim pristupom odležavanju vina: u vreme kada su vinari iz Montalćina skraćivali period sazrevanja i okretali se odležavanju vina u francuskom bariku, Soldera je svoja remek-dela ostavljao da sazrevaju pet godina u velikim buradima od slavonskog hrasta. A koje god metode da je primenjivao, sva njegova vina bila su elita Toskane, izuzetno koncentrisane i bogate arome.

Na dan njegove smrti, pojedini italijanski mediji zovu Solderu "Mikelanđelom vina", što zbog teške naravi, što zbog genijalnosti koja je učinila da njegova vina postanu jedan od najprestižnijih simbola Italije.

Povezani unosi