Početna»Novosti»ŠPANCI ZABRANILI PLAVO VINO!
12.01.2017.

ŠPANCI ZABRANILI PLAVO VINO!

U odluci suda stoji da popularni napitak Gik ne spada ni u jednu od sedamnaest kategorija vina i da umesto toga ulazi u grupu "ostalih alkoholnih pića"

novost Španci zabranili plavo vino vinski magazin vino fino
Napitak po imenu Gik, globalni hit među hipsterima, u Španiji više ne sme da nosi naziv "vino"! Odluka španskog suda zapanjila je petoricu partnera iz kuće Gik čiji je proizvod izazvao kontroverze među vinskom publikom i otvorio dileme o tome gde prestaje vino, a gde počinje nedopustivo igranje sa tradicijom.

Plavo vino se do posete inspektora, koji su pokretačima projekta Gik saopštili odluku da njihov proizvod nije u skladu sa regulativom po kojoj na tržištu Španije postoji dozvoljenih 17 kategorija vina i da njihovo piće ne spada ni u jednu od njih, prodavalo u 25 zemalja sveta.

- Kada smo stvorili Gik, želeli smo da stvorimo nešto novo u najtradicionalnijem privrednom sektoru naše zemlje: vinskoj industriji. Nazivali su nas budalama i govorili da je to što radimo svetogrđe i igranje sa Isusovom krvlju. Ali nisu mogli da nas zaustave. Na kraju je španski vinarski lobi ipak zaustavio našu revoluciju- naveli su tvorci Gika u onlajn peticiji na sajtu Change.org i dodali:

- Kako bismo mogli da nastavimo da prodajemo Gik, prinuđeni smo da prestanemo da ga obeležavamo kao vino i da umesto toga na deklaraciji štampamo "druga alkoholna pića" - rekli su i zaključili: - Nema revolucije bez kontrarevolucije!

U odluci suda takođe stoji da u sirovinskom sastavu mora da bude navedeno da se Gik pravi od 99% vina i 1% grožđanog soka.

Ovaj težak udarac za plavo vino verovatno će smanjiti njegovu privlačnost u glavnoj ciljnoj grupi - hipsterima koji žele da konzumiraju nešto što podseća na vino, a po svaku cenu je drugačije - bez obzira na kvalitet ili odustvo pravog sadržaja. A o tome da ovo piće ipak nije baš sasvim u skladu sa vinarskim normama svedoče i reči proizvođača o postupku proizvodnje. Gik se pravi kupažom belog i crnog grožđa, kojoj se dodaju antocijan, plavi ekstrakt iz kožice grožđa i indigotin, biljna boja na bazi indiga, i to sve se na kraju "začini" niskokalorijskim zaslađivačem. Dakle, ni reči o sorti, ukusu, mirisu ili geografskom poreklu grožđa!

Magazin Vino & Fino nedavno se osvrnuo na pojavu plavog vina, a kako je ono prošlo na subjektivnom testu urednika Igora Lukovića, čitajte u njegovoj kolumni.