Početna»Novosti»Pohvale za crnogorska vina na sajtu Džensis Robinson!
23.11.2016.

Pohvale za crnogorska vina na sajtu Džensis Robinson!

Metju Horki, svetski putnik posvećen otkrivanju vina iz manje poznatih regija, rekao je da je fasciniran karakterom vina iz ove zemlje, zapitavši se ujedno zašto u njoj nema više malih vinarija

novost pohvale za crnogorska vina na sajtu džensis robinson vinski magazin vino fino
Vinski stručnjak Metju Horki, koji radi na onlajn platformi Exotic Wine Travel čija je misija otkrivanje vina sa manje poznatih lokacija širom planete, objavio je na sajtu čuvene vinske kritičarke Džensis Robinson veoma pohvalan tekst o crnogorskim vinima, sa naglaskom na Stari podrum, adut Plantaža. Crna Gora našla se, zajedno sa Srbijom, Makedonijom, Turskom, Jermenijom na listi zemalja koje je Horki posetio u potrazi za globalno neotkrivenim vinskim biserima. Horkijev tekst na sajtu jancisrobinson.com nije dugačak, ali je njegov sadržaj takav da će izvesno otvoriti nove mogućnosti za proizvođače vrhunskih crnogorskih vina, ali i onih iz nižeg cenovnog ranga.

- Flaša vina iz Plantaža bila je prva koju smo probali tokom putovanja po Balkanu. Naš prvi obrok u Beogeadu pratila je flaša od jednog litra, po ceni od tri evra. Flaša je bila zatvoren metalnim čepom koji se otvara pomoću običnog otvarača flaša za pivo. I pored tog užasa, vino je bilo dobro i podsećalo je na Salice Saliento iz Pulje u Italiji. Vina iz Plantaža mogu se naći po celom Balkanu, u svakom supermarketu i bakalnici - napisao je Horki.

Horki se zapitao i kako to da jedna velika firma praktično drži monopol nad proizvodnjom vina u zemlji koja za ovu industriju ima savršenu klimu i teren:

- Vozeći se kroz tu malu zemlju nisam mogao da shvatim zašto ovde ne postoji prava plejada malih proizvođača. Crna Gora ima mediteransku klimu i hladan vetar sa Jadrana i planina koje čine najveći deo ove zemlje - naveo je, zapanjeno ređajući podatke o vinogradu koji je posetio:

- Plantaže svake godine proizvode neverovatnih 16 do 17 miliona litara vina. Ova divovska proizvodnja napaja se isključivo iz njihovih vinograda koji uključuju i najveći pojedinačni vinograd u Evropi. Najveći vinograd ima 2.300 hektara sa 11.5 miliona čokota. Sve je to uživo mnogo veće nego što sam očekivao. Grožđe se mahom bere ručno, sa izuzetkom onog koje je namenjeno za vina najslabijeg kvaliteta. Vino Plantaža ne prodaje se rinfuzno, već isključivo u flašama od 0.7 i 1 litra.

Autor teksta je rekao da je probao celu paletu proizvoda Plantaža:

- Nakon što sam proveo ceo dan u vinariji, došlo je vreme da probam vino. Na putu ka pogonu za proizvodnju vina iz ultrapremijum klase, prošli smo kroz jedan od podruma koji je ranije bio vazduhoplovna baza, teško oštećena u bombardovanju devedesetih godina. Imali smo priliku da probamo sve, od osnovnih vina do onih iz najviše klase. Osnovna vina su sasvim upotrebljiva, ona iz srednje klase su veoma dobra, a ona najskuplja imaju iznenađujuću snagu karaktera - napisao je i okrenuo se detaljnoj analizi jednog od najskupljih vina iz ponude Plantaža:

- Jedan od naših favorita je Stari podrum 2011. Ovo vino je kupaža 60% vranca, 30% merloa i 10% peti verdoa. Vranac je autohtona crnogorska sorta sa puno šećera i kiseline. Svi na Balkanu kažu da je sa vrancem teško raditi zbog njegove kiselosti i da se osećaju kao tokom vinifikacije "krote konja". Grožđe za ovo vino gaji se u malom vinogradu od 60 hektara. Merlo je vinu dalo notu luksuza a peti verdo - još arome i strukture. Vino je zrilo dve godine u francuskim buradima, jednu godinu u velikim hrastovim bačvama i još godinu dana u flašama. Kupaža definitivno funkcioniše, a vino ima divne ukuse tamnih bobica, čokolade, kafe i karamele. Vino teži voćnosti, na nepcu je bogato i teško, ali ne džemasto. Kiselost je predivna, a završnica veoma duga. Ukus podseća na vina Novog sveta, ali sa merom. Ovo je izvanredno vino koje pogoduje širokom sloju kupaca - zaključio je Horki.