Početna»Novosti»Vina iz regiona koja su obeležila 2017.
13.01.2018.

Vina iz regiona koja su obeležila 2017.

Magazin Vino & Fino po prvi put objavljuje top liste vina iz susednih zemalja

novost vina iz regiona koja su obeležila 2017 vinski magazin vino fino
Možda je banalno reći da vina grade mostove među ljudima, ali se ne može preći preko činjenice da Srbija sa svojim komšijama neguje svakovrsne veze kada je u pitanju ovo plemenito piće: delimo sorte, stručnjake, tržište, novinare, blogere, a delimo i sličan ukus za vino. Magazin Vino & Fino se u aktuelnom prazničnom broju prvi put posvetio vinima naših suseda po istoj metodi po kojoj se svake godine posvećuje našim vinima: objavili smo top listu vina koja su obeležila godinu u matičnim zemljama. Svako od njih priča priču o svom teroaru na najbolji mogući način, i svako je odličan ambasador svog kraja i svoje zemlje.

HRVATSKA

Vino godine:
Amfora Rajnski rizling 2011
Vinarija Tomac, Plešivica


Vinarija Tomac radi pionirski posao već punih dvadeset i pet godina. Jednom od nekad najprezrenijih vinogorja Hrvatske, Plešivici, uz pomoć nekolicine jednako dobrih vinara su vratili ugled i poštovanje, a posljedično i rast cijena. Svojim su izvrsnim pjenušcima afirmirali isto to vinogorje kao najpoželjniju destinaciju za proizvodnju pjenušaca. Pioniri su pri uvođenju biodinamičkih principa u vinograde i podrum. Uveli su među prvima fermentaciju i dozrijevanje u amforama ukopanim u zemlju u redovnu praksu. Odličnim crnim pinotima i rajnskim rizlinzima su ukazali na sortiment koji u tom prohladnom podneblju daje najbolje rezultate. Prvi u regiji su uveli decentan i moderan dizajn boca i pakiranja kao segment ravnopravan kvaliteti i autentičnosti vina, i kao jednako važan dio autorskog potpisa. U nekim svojim vinima koriste grožđe iz starih vinograda mješanih sorti, po staroj tradiciji kojoj prijeti izumiranje, čime spašavaju i tradiciju i stare sorte. Eksperimentiranju nema kraja i dalje. Najnoviji produkt stalnog pomicanja granica je pjenušac iz Amfore koji je ove godine uvršten u popis 75 (Stellar Buys) najboljih vina s degustacija za britanski magazin Decanter. Vino godine Rajnski rizling Amfora 2011. utjelovljuje baš sve što vinarija Tomac želi poručiti svojim vinima. To je vinski izraz podneblja, nepatvorene tradicije, znanja i znatiželje, poštovanja prirode teozbiljnog iskustva bez kojeg se baš ništa ne može napraviti valjano. Elegantnije vino od brojne narančaste i macerirane braće, a opet toliko intenzivno i dugačko, s finim taninskim rubom i slasti kasno jesenskog koštunjičavog voća. Čuvati se može desetljećima i s čuvanjem mu vrijednost samo raste.


2. Benvenuti Teran 2013
Vinarija Benvenuti, Istra


Obitelj Benvenuti prva je u Istri ukrotila divlji karakter lokalne sorte teran i od nje napravila veliko vino dostojno baš svakog stola i baš svake prilike, ma koliko svečana ili zahtjevna bila. Benvenutiji su prvi uočili da djelomično prosušivanje grožđa na lozi prije berbe blagotvorno djeluje na balans kiseline i zrelosti u kasnijem vinu. Izgubili su količine, a dobili su nektar koji je razoružao i najžešće kritičare te sorte. Magazin Decanter je ovom vinu dodjelio trofej najboljeg crnog vina u Hrvatskoj, platinastu medalju i 95 bodova. Gusta crna višnja maraska, tamna čokolada, šumsko voće i fine začinske nijanse glavna su obilježja mirisa, a uravnotežena koncentracija, punoća, zrelost i čvrsta taninska kičma su obilježja mirisa. Čuvati ga se može i do petnaest godina od berbe iako mu se vrhunac očekuje od šeste do osme godine starosti. Vino kolekcionarske vrijednosti.
3. Meneghetti Red 2011
Vinarija Meneghetti, Istra

U vinariji Meneghetti iz istarskog mjestašca Bale su oduvijek bili zaljubljeni u bordoške sorte kad su crna vina u pitanju i u burgundske kad su bijela na repertoaru. Berba 2009. je dala prvo veliko vino od klasičnih crnih bordoških sorti, merlota, cabernet sauvignona i cabernet franca, a berba 2011. dala im je uvjerljivo najbolje vino do sada i jedno je od najboljih hrvatskih crnjaka općenito. Nešto je koncentriranije u ustima pa podsjeća više na Pomerol nego na Lijevu obalu, ali savršenog je balansa, trajanja, čistoće arome i impresivnog merlotovskog finiša na zrelo crno voće i zadimljene začine. Ima ozbiljno velik potencijal za čuvanje od desetak i više godina.
4. Malvazija Anno Domini 2015
Vinarija Benvenuti, Istra

Kad smo pomislili da su nam ambiciozni momci iz okollice Buja otkrili baš sve o dometima istarske malvazije došla su dva diskretna brata Benvenuti iz Motovuna i bez iole pompe rekli, molimo vas probajte i ovo vino. Probali smo, ali probala je i komisija IWCa iz Londona i rekla, ovo je najbolje bijelo vino u Hrvatskoj u 2017. godini. Teško je ne složiti se s njima. Položaji centralne Istre oko Motovuna daju malvaziji dodatni dašak svježine i mineralnosti koji to inače krepko vino čine dužim i balansiranijim, a obitelj Benvenuti očito zna prepoznati trenutak kad su svježina i zrelost u idealnoj ravnoteži. Dodatno su ga školovali u velikim hrastovim bačvama 24 mjeseca, a prethodno macerirali 15 dana.


5. Pošip sur Lie 2015
Vinarija Krajančić, Korčula, Dalmacija


Čovjek koji je sortu pošip podignuo na neke nove razine zove se Luka Krajančić, a vino s kojim je to učinio nosi naziv Intrada. Međutim kruna njegova rada je Sur Lie Pošip. Zrelo i puno vino teksture kremastog chardonnaya, ali s autentičnim aromama mediteranskog otoka, zrelih agruma i makije. Utjelovljenje dalmatinskog težačkog svjetonazora - radi puno, priča zaneseno i stvara remek djela poput ovog. Kako vino može biti raskošno i suzdržano istovremeno? Ne zna se, ali probate li ga vidjeti ćete da može.


6. Fakin Teran Il Primo 2015
Vinarija Fakin,Istra


Iako su na natjecanju magazina Decanter malvaziji obitelji Fakin iz Motovuna dodjelili zlatnu medalju i 95 bodova, zapravo je ovaj teran sa srebrnom medaljom i “samo” 91 bodom pravi the real deal. Slojevitog je i za sortu neobično intenzivnog mirisa na kupine, šumsko voće, pikantne začine i likoriciju. Okus je s druge strane moćan i bogat, velike koncentracije i dubine, a posjeduje tu fantastičnu teranovsku svježinu i sočnu slast finiša. Svakako čuvati još barem tri godine u primjerenim uvjetima.


7. Clai Malvazija Sveti Jakov 2015
Vinarija Clai, Istra


Grande Clai tepaju prijatelji i poštovatelji autoru vina koji je u ovoj berbi nadmašio samog sebe i napravio svoju najbolju malvaziju do sada. Kao i sva druga vina tog istarskog majstora i ovo je posljedica biodinamičkog uzgoja i vinifikacije te dugačke maceracije, zbog čega posjeduje jantarno narančastu boju, snažan i krepki okus te miris kandiranih agruma, cidera i žutog koštunjičavog voća. Taninski finiš daje mu okvir, a bogati retrookus slast koja traje dugo po ispijanju. Malvazija koja ima životni vijek poput klasičnih crnih vina i do deset godina od berbe.


8. Feravino Miraz Cuvee 2015
Vinarija Feravino, Slavonija


Cuveeom Miraz iz 2015. svjedočimo idealnoj upotrebi frankovke za velika vina bazirana na ovoj sorti. Cuvee koji se sastoji od 50% frankovke, 30% merlota, 10% cabernet sauvignona i 10% cabernet franca posjeduje eleganciju, slojevitost i čvrsti karakter klasificiranog Bordeauxa, a istovremno superzavodljivi sočni i voćni štih moderne frankovke. Vino koje nam daje za misliti i sa zanimanjem čekati nove berbe.


9. Antunović Graševina Premium 2013
Vinarija Antunović, Dalj, Erdutsko vinogorje


Graševina u Hrvatskoj ima nekoliko lica, a ovo koje njeguje Jasna Antunović Turk iz Erdutskog vinogorja na Dunavu reprezentira onu cjenjenu zrelu i odležanu varijantu koju često tumačimo kao kasnu berbu, gdje su svježe arome poput jabuke ili ananasa istisnute od strane livadnog cvijeća, zrelih krušaka i dunja, s fantastičnom dubinom i kompleksnošću, kao i istovremenom svježinom i zaobljenošću. Pravo malo remek djelo o kojem jednako mišljenje ima i sudačka komisija magazina Decanter koja mu je dodjelila platinastu medalju i 95 bodova.


10. Ahearne Rosina 2015
Vinarija Ahearne, Hvar, Dalmacija


Malo se rosea radi s ambicijom da budu vina koja plešu duže od jednog ljeta, a još manje da su lišena komercijalnog tutti - fruti štiha. Rosina naturalizirane Hvaranke Jo Ahearne spada baš u tu malu skupinu. Od lokalne hvarske sorte drnekuše, dobiven je neuobičajeno karakterni rose, elegantan, dugačak i osvježavajuć, s nešto crvenog voća, puno mineralnosti i živom herbalnosti. Ne zna se koliko je točno stoljeća prošlo dok se na tom udaljenom Jadranskom otoku nije ukazao netko tko je domaćima objasnio da im mlađe dijete nije niti ružnije niti manje talentirano, već da je samo različito od starijeg koje se zove Plavac, ali zna se da se ta osoba zove Jo Ahearne.


MAKEDONIJA

Vino godine:
Bela Voda Red 2013

Vinarija Tikveš, Tikveško vinogorjeO Tikveš vinariji već sve znamo ali ono što bi trebalo da ponovimo je da kvalitet njihovih vina kontinuirano napreduje. Bela Voda 2013 je blend Vranca i Plavca u podjednakim količinama, iz grožđa koje dolazi sa mikrolokaliteta zvanog Bela Voda gde je zemlja glinasta. Nos odaje arome marmelade od borovnice, crne ribizle, smokve, kao i dodatne tonove kakaoa, crne ribizle i grafita. Elegantno i puno vino, sa moćnim i voćnim ukusom, te sa finim i nežnim taninima koji nose impresivan i dug završetak.


2. Cuvée de Prestige 2015
Chateau Kamnik, Skopsko vinogorje


Chateau Kamnik slavna je makedonska vinarija poznata pre svega po svojim moćnim vrancima i merlou. Njihov Cuvée de Prestige 2015 elegantnije je i svežije crveno vino, nastalo kao kupaža od merloa, vrana i kaberne frana. Puno zrelog crvenog voća, tonovi čokolade i vegetativne note, bogato i voćno na ukusu, sa mekim taninima. Vino sa potencijalom za dugo odležavanje.


3. Temjanika 2016
Vinarija Filovski, Tikveško vinogorje


Mala porodična vinarija Filovski godišnje proizvodi svega 20.000 litara vina i to samo od tamjanike i vranca. Svežina i intenzitet aroma njihove suve temjanike gde dominiraju cvetne arome, bagremov med i citrusno voće, potpuno je opijajuća. Savršeno balansirana, duge završnice začinskog karaktera.


4. Chardonnay Domaine Lepovo 2015
Domaine Lepovo, Tikveško vinogorje


Napraviti dobro vino u Makedoniji nije teško, ali napraviti šardone kome su glavne odlike svežina i elegancija nije lako. Potpuno na tragu južnih delova Burgundije, šardone Domaine Lepovo daje karakter dinje, tropike, stonog voća, lipovog čaja, lešnika i tosta. Sočno, elegantno i sveže.


5. Aristokrat Temjanika 2016
Vinarija Popova Kula, Tikveško vinogorje


Popova Kula je vinarija posvećena vinima od lokalnih sorti, poput stanušine, žilavke, prokupca, vranca... Njihova tamjanika sa pravom nosi ime Aristokrat. Eksplozija aroma na nosu: akacija,breskva, liči i pčelinji vosak. Na ukusu se razvijaju note kore pomorandže i bagremovog meda i stapaju u dugu, svežu završnicu.


CRNA GORA

Vino godine:
Stari podrum Cabernet Sauvignon 2012
Plantaže 13. jul, Podgorica


Posle vranca iz 2011, kao i potentne kupaže merloa, vranca i peti verdoa iz iste berbe, u ultra premijum liniji Plantažinih vina Stari podrum, početkom godine pojavio se kaberne sovinjon iz 2012. Odluka crnogorskih Plantaža da najbolje grožđe sa mikrolokaliteta Šipčanik i znanje svojih stručnjaka fokusira na proizvodnju vrhunskih vina u novom pogonu svog istorijskog Starog podruma u potpunosti se isplatila. U Crnu goru stiglo je jedno od najprestižnijih međunarodnih priznanja, kao potvrda da su sa Starim podrumom na dobrom putu. Na ovogodišnjem ocenjivanju Decanter World Wine Awards DWWA 2017, Stari Podrum Cabernet Sauvignon 2012 osvojio je zlatnu medalju.

Cabernet Sauvignon Stari podrum 2012 vino je u krunskoj seriji Zlatnih berbi Plantaža. Ovaj raskošni, moćni i voćni kaberne sazrevao je 12 meseci u francuskim baricima, pa dve godine u bačvi od 5.000 litara i još godinu dana u flašama u arhivskom prostoru Starog podruma. Odlikuju ga snažne arome borovnice, kupine i crne ribizle, prožete notama nane, crne čokolade i kedrovine. U ustima ostavlja utisak sočnog i punog vina, sa raskošnim, ispoliranim taninima i kompleksnim ukusom crnog voća i začina. Vino koje treba čuvati u kolekciji još nekoliko godina, ako uopšte uspete da se domognete boce.


2. Arhonto vranac 2015
Vinarija Krgović, Podgorica
Vinarija Krgović brzo se etablirala zahvaljujući, pre svega, svojim moćnim vrancima. Njihov Arhonto iz 2015. potpuno je na tragu ranijih berbi, raskošne aromatike tipične za južnjačka vina sa kamena. Zrelo crveno i crno voće sa elegantnim uticajem dobre hrastovine odlikuju miris, dok na jeziku donosi očekivanu suvoću i robusnost mladih tanina, puno telo, ali i eleganciju živahnih kiselina.
3. Merlot Savina 2013
Vinarija Savina, Herceg Novi
Vinarija smeštena na padinama bokokotorskih brda, iznad najlepšeg zaliva Jadrana, poslednjih par godina skreće pažnju regionalne vinske javnosti svojim vinima od internacionalnih sorti. Njihov merlo iz 2013, za koji su osvojili Dekanterovu bronzu, nosi mirise suvih brusnica, trešanja, moke i zrele letnje kupine. U ustima sočan i zreo, snažnih tanina i umerene punoće, prijatnih kiselina i sa završnicom koja donosi note kakaoa i džema od mešanog voća.
4. Malvazija crnogorska 2016
Plantaže 13. jul, Podgorica
Mirišljavo mediteransko belo vino, stvoreno je od grožđa sorte malvasia aromatica, iz vinograda koji se prostire na 7,5 ha u Ćemovskom polju. Tu su arome zrele kajsije, svežeg soka od krušaka, bagremovog cveta, motara i drugog mediteranskog bilja. Na jeziku osvajaju voćna svežina i sočnost zrelog ličija. Potpuno zaokruženo, aromatično i postojano, sa vibrantnim kiselinama.
5. Status Vranac Barrique 2010
Vinarija Milović, Ulcinj
Status vranac u svakoj novoj berbi koja izađe na tržište ponudi malo više od prethodnika. Vino karaktera zrelog crvenog voća, pre svaga crnih višanja i zrele šljive pimer je kako koristiti drvene bačve a ne naružiti primarni integritet i sortnost. Sočno, zrelo i zaokruženo, potpuno spremno za konzumaciju.

HERCEGOVINA, BiH

Vino godine:
Carsko vino 2013
Podrum Vukoje, Trebinje


Vinarija Vukoje zaslužuje svako priznanje i svaku pažnju! Ako se osvrnemo unazad i kao merilo uzmemo kontinuitet kvaliteta, Vukoje izbija na prvo mesto. Ako razmislimo o tome ko je bio najaktivniju u revitalizaciji i popularizaciji žilavke iz Hercegovine, opet ćemo doći do Vukojevog imena. Najbolji hercegovački vranac? Opet Vukoje. Konačno, ako pitate ko je ove godine napravio prvi Salon žilavke u Trebinju i okupio sve relevantne hercegovačke vinare, te goste iz regiona, odgovor je opet isti. Radovan Vukoje, sa celom svojom familijom, predan je svojoj zemlji i svojoj vinarskoj filozofiji, unapredio je i proširio porodični posao i ozbiljno zašao u oblasti turizma, ugotiteljstva, maslinarstva...Za svo to vreme, iz njegove vinarije dolazi sve više sve boljih vina.

Carsko vino njihova je perjanica, i izvesno, trenutno najbolja hercegovačka žilavka. Kompleksna, slojevita, bogata, strukturna, mineralna, jednom rečju – velika. Dolazi sa lokaliteta Carski vinogradi, na kom su prve čokote žilavke i bene zasadili još Austrougari, proepoznajući to mesto kao izvanrednu poziciju za uzgoj vinove loze. Vukojeva žilavka iz ovog vinograda priža mirise mediteranskog bilja, čubra, likera od narandže, tropskog voća i stonog voća, sa raskošnim mineralnim karakterom. Na jeziku puna, snažne strukture, sa aromama kore limuna, livadskog meda, kamena i vibrantnom, citrusnom završnicom. Vino koje elegantno i polako sazreva i kome predstoji još dug život u boci.


2. CZ Selekcija Blatina 2015
Vinarija Crnjac&Zadro, Domanovići


Platinasta medalja na DWWA ocenjivanju u Londonu i zvanje najboljeg vina Centralne i Jugoistočne Evrope, otišla je ove godine u hercegovačku vinariju Crnjac & Zadro i to za njihovu blatinu iz 2015. Cvetni i voćni tonovi, trešnje, ljubičice i ljuti začini na nosu, a u ustima svileni meki tanini, elegantno telo i voćna svežina u dugoj završnici.


3. Greda 2015
Vinarija Brkić, Čitluk
Josip Brkić neće za sebe reći da pravi ni organska, ni biodinamička, ni prirodna vina... A zapravo, od svih tih praksi primenjuje po malo, samo onoliko koliko mu treba da bi dobio vino kakvo on misli da treba. Tu vrstu iskrenosti ne možete da ne prepoznate i ne zavolite. Iako je njegov Mjesečar slavniji, nama je pažnju zaokupila žilavka Greda iz 2015. Savršen odnos zrelosti, sočnosti, voćnosti, mineralnosti i nežnog i odmerenog uticaja drveta eksplodira na nepcima u slojevitom, karakternom i bogatom belom vinu koje je sad tek na početku svog veka. I biće samo bolje u narednim godinama.
4. Vranac velika rezerva 2008
Podrumi manastira Tvrdoš, Trebinje
Iz manastira koji uz sve svoje vrednosti proizvodi i neka od najpoznatijih vina Hercegovine, dolazi ovaj raskošni, zreli mediteranski vranac sa puno tela, puno alkohola i puno tanina. Međutim, tu nema ničega suvišnog, već se sve stapa u moćno crveno vino koje se teško zaboravlja. Mirisi voća sazrelog na suncu, džemaste note, kedrovina, suve smokve, sušene višnje, nova koža... I beskrajna dubina na nepcima.
5. Trnjak 2015
Vinarija Nuić, Ljubuški
Vinarija koja drži reputaciju odličnim žilavkama, blatinama i internacionlanim sortama, prva je na tržište izašla sa vinom od ne tako retke, ali potpuno zapostavljene autohtone sorte trnjak. Duboko obojeno, sočno, intenzivnih aroma svežeg crnog voća, meko i vibrantno vino u rekordnom roku steklo je poklonike ne samo u Hercegovini, već i u okruženju.