Početna»Novosti»Godišnje nagrade magazina Vino & Fino
22.12.2022.

Godišnje nagrade magazina Vino & Fino

Na svečanosti u beogradskom Buddha Baru nagrađeni su svi oni koji su se u ovim neizvesnim vremenima odlučili da svoje snove i vizije pretvore u realnost

novost godišnje nagrade magazina vino fino vinski magazin vino fino
Tradicionalne nagrade našeg magazina, koji slavi jedanaest godina postojanja, upravo su predstavljene na svečanosti u beogradskom Buddha Baru. Ponovo su nagrađena vina, njihovi tvorci i drugi važni ljudi iz vinskog sveta, akteri naše gastro scene – ukratko, sve što je u 2022. ostavilo značajan trag u svetu vina i lepih zalogaja. Čestitamo svim dobitnicima, uz želju da 2023. bude još bolja i uspešnija!

Ova godina je bila godina povratka svih vinskih i gastronomskih manifestacija posle zastoja i pauze usled pandemije. Publika ih je sa nestrpljenjem dočekala, one su bile i veselije i posećenije nego prethodnih godina. Vinska kultura dugo više nije rezervisana za ljubitelje, poznavaoce i restorane visoke kuhinje, već se o vinima, vinarijama, sortama i stilovima priča i u barovima, i u kafanama, i kod kuće sa porodicom i prijateljima. To je naravno zasluga u prvom redu vinara koji sa velikom posvećenošću i ljubavlju rade svoj posao.

Iako zahtevna godina, entuzijazma i dobre energije nije nedostajalo. Velika vina pravile su male vinarije, oni veliki jurišali su na Dekanterove platine, zlata i srebra, stizalo je i po 96 bodova našim vinima, autoriteti poput Džejmsa Saklinga pisali su o srpskim vinima po prvi put. Reklo bi se da srpska vina polako osvajaju svoje mesto na svetskoj vinskoj mapi. Zato su standardi porasli, lestvice podignute visoko, a mi privilegovani što možemo o svemu tome da pišemo.

Ovog puta, naša lista predstavlja samo vodič i orijentir za sve raznolikiju vinsku scenu, a po prvi put na njoj predstavljamo oranž vina kao novu kategoriju gde ima kvalitetnih i nadasve interesantnih vina.

Dakle, jedna uzbudljiva godina za nama u kojoj su pohvale za hrabrost zaslužili svi oni koji se u ovim neizvesnim vremenima odlučuju da svoje snove i vizije pretvore u realnost.

TOP CRVENO VINO

SYRAH DJOKOVIC 2020
VINARIJA ĐOKOVIĆ, ŠUMADIJA

Vino o kom se, sasvim izvesno, najviše pričalo u Srbiji ove godine, u vinskim jednako kao i u laičkim krugovima. Svakog je interesovalo šta se krije u bocama na čijim etiketama stoji ime velikog srpskog tenisera. Tako je i domaće vinarstvo dobilo svoja celebrity vina, kao što ih ima Kalifornija, Francuska ili Italija i šansu da preko imena Đokovića otključa vrata svetskog tržišta.

Na neki način, to se već i dogodilo.Za srpsku vinsku scenu, baš zbog Đokovića, zainteresovao se po prvi put i jedan Džejms Sakling, a paleta sa vinima koja proizvodi Novakova porodica nema ni približno dovoljno da zadovolje potrebe kupaca u Americi, Australiji, Kini… Ipak, najvažnije od svega, niko ko bude kupio flašu vina jer na njoj piše Đoković, neće ostati razočaran onim što dobije u boci. Đokovićev Syrah 2020 je definitvno syrah, a ne shiraz, odnosno, tipični je kontinentalni izraz ove sorte. Kako bi somelijeri rekli – stila Starog sveta. Još uvek mladoliko vino, mesnato i voćno, sa notama kupine, borovnice, mokrog kamena, dimljenog mesa kao i finim začinsko – cvetnim tonovima koji prizivaju suvu žalfiju i biber. Skladno vino umereno punog tela, baršunastih tanina, precizne i postojane završnice.
Odličan početak!

TOP BELO VINO

SOVINOA FUMÉ BLANC 2020
VINARIJA MATIJAŠEVIĆ, ŠUMADIJA

Veliko vino bi trebalo da izgleda baš ovako. Najpre, tu je izvanredna kompleksnost koja istovremeno čuva sve i ističe najbolje karakteristike sorte, zatim prava mera plemenitih mirisa hrasta koje ni na jedan trenutak ne preuzimaju primat i ne narušavaju sklad u vinu. Tu su punoća i struktura bez imalo grubosti, postojana svežina i jasan mineralni karakter koji vinu daje dubinu i reflektuje odlike teroara. Ovo vino još jednom dokazuje da je Šumadija izvanredno podneblje za beli sovinjon. Takođe, SoviNoa Fumé Blanc 2020 je vino koje je zacementiralo uspeh vinarije Matijašević na domaćoj i međunarodnoj sceni. Posle Dekanterove zlatne medalje za njihov klasični SoviNoa iz 2019, isto priznanje i vrtoglavih 96 poena u Londonu je zaslužio i aktuelni Fumé. Pored toga, ovaj sovinjon je ujedno i najviše ocenjeno srpsko vino od strane Džejmsa Saklinga koji mu je dao 93 boda.

SoviNoa Fumé Blanc donosi miris zrele nektarine i tropike, a zatim fine citrusne arome koje prizivaju zreli grejpfrut i limetu. Iza toga javlja se začinska herbalnost, trava, matičnjak i bela kreda, pa napokon nežno, zaista nežno drvo. Vino izuzetne strukture koje je, uprkos odležavanju u hrastu i punom telu, očuvalo svu sortnu svežinu i hrskavost. Veoma je dugo, postojano i kompleksno, a sa nogu obara pre svega skladni ples tako karakterne sorte sa plemenitim drvetom. Ničega nema previše, ništa ne dominira, tu su i punoća i svežina, i mineralnost i sočnost, i zavodljivost slatkastih nota i raskoš i čvrstina citrusa i začinskog bilja.

Zato, još jednom: veliko vino bi trebalo da izgleda baš ovako.

TOP ROZE VINO

ROZE 100 ŽENA 2021
VINARIJA 100 ŽENA, NIŠKI REJON

Veoma važan i na svaki način izvanredan, a takođe i na svetu jedinstven projekat ženske vinogradarske zadruge započet je baš u Srbiji. I da stvarno su samo žene vlasnice, stvarno su preduzetnice, njihova priča je izistinski zadruga u kojoj su udeli stvarni i zaista zajednički donose odluke u vinogradu, u vinariji, ali i na tržištu. Već u prvoj berbi iznedrile su upečatljivo vino i to roze od merloa, njihove za sada jedine sorte u vinogradima. Jedini cilj udruživanja žena u vinarsko – vinogradarski klaster bio je proizvodnja vina vrhunskog kvaliteta i to ne samo rozea, pa nas već sledeće godine očekuju njihova nova, sada i crvena vina.

Što se tiče publike i tržišta, već u prvoj godini lako su preskočili visoko postavljenu lestvicu. Iz vinograda Vele Polje u Niškom vinogradarskom rejonu, iz vinograda koji se prostire na više od 30 hektara, početkom proleća na vinskim kartama i policama vinoteka osvanuo je roze efektnog i jasnog imena (a kako drugačije?) - 100 žena! Zavodljiv, elegantan, on nosi prepoznatljivu toplinu Juga, ali i prefinjeno svileno lice merloa, sa temeljnim voćnim karakterom koji – sasvim očekivano – pokazuje pregršt zrelih jagoda, trešnju i sitno crveno voće. U ustima ovo je roze temeljne strukture, balansiran i zaokružen. Izvanredno je gastronomsko vino koje ništa manje neće prijati ni kao aperitiv ili celodnevna pratnja dobrom društvu. Odnosno, bio je, jer više ga odavno nema u prodaji.

Žene su pobedile, a mi čekamo novu berbu!

TOP PENUŠAVAC

BISER 2016
VINARIJA ALEKSIĆ, VRANJE

Ko je očekivao da nova berba penušavca Biser napravi ovakav dar-mar na ocenjivanjima tokom godine? Pa, malo ko, uključujući i nas same. Ne zato što ne verujemo u kvalitete vinarije Aleksić, niti zato što ne verujemo u smederevku ili srpska penušava vina. Naprotiv! Upravo je ovde Biser smederevka iz ranijih berbi već bila vino godine. Ipak, ne očekujete da vino od desetak evra pruži u čaši ono što nam nudi Biser iz 2016. Tako je, na opšte iznenađenje, u junu stigla vest da je na čuvenom DWWA takmičenju ovaj penušavac osvojio zlato i i to kao prvo penušavo vino iz Srbije kome je to uspelo, a zatim je njegov kvalitet potvrđen i zlatnim medaljama na lokalu. Očigledno, hrabri iskorak i vizija sestara Aleksić pokazali su se kao pravi potez, a smederevka kao sorta – još jednom – dobila je priznanje koje nas tera da preispitamo svoj odnos prema njoj.

Već na prvo mirisanje Biser iznenađuje količinom očuvanih svežih, primarnih aroma, toliko da morate ponovo da pogledate etiketu i uverite se u godinu berbe. Da, posle čak šest godina odležavanja, uz sav sekundarni karakter finog taloga kvasca i nežne orašaste note, dobićete impresivni aromatski napad koji nosi limetu, greni smit jabuke, malo intrigantne herbalnosti i sveže breskvaste note. Neverovatno precizno penušavo vino, sa obiljem impresivno sitnih mehurića, eksplozivne svežine, postojano i slojevito.

Tek će dostići svoj vrhunac!

TOP SLATKO VINO

GRAŠAC TRI SUNCA 2019
FRUŠKOGORSKI VINOGRADI, FRUŠKA GORA


Ako pogledate ono što velika vinarska imena rade u Austriji, Mađarskoj, Sloveniji, Hrvatskoj, pa i Nemačkoj, jasno je da je grašac jedna od najpogodnijih svetskih sorti i za plemenita, predikatna slatka vina. Pravo je čudo, zato, što i na našim prostorima takvih vina dugo nije bilo. Ili i nije čudo, ako uzmemo u obzir decenijski sasvim pogrešan tretman sorte. Stvari su se oko grašca radikalno promenile, a Fruškogorski vinogradi, dokazani i sa grašcem, ali sa slatkim predikatima (setite se njihovog izvanrednog traminca iz kasne berbe) sada su napravili prvi ozbiljan – i više nego ozbiljan – slatki grašac. Njihova Tri sunca 2019 nateraće vas da se zamislite nad onom teorijom (ipak i dalje samo teorijom, dakle, bez dokaza!) da je stanovništvo, koje je izbeglo pred Osmanlijama sa Fruške gore, u Tokaj odnelo umeće i tradiciju proizvodnje slatkih vina. Ko zna…

Ovo flambojantno, zrelo i plemenito slatko vino iz kasne berbe nosi fine note livadskog meda, domaćeg kompota od kajsije, sušene nektarine, karamele i grilijaža. Tople, voćne note dominiraju i ukusom, gde se razvijaju i polako otvaraju na nepcima. Fine, limunaste kiseline balansiraju slast, dok završnica donosi polen, suvo cveće i medne note.

TOP ORANŽNO VINO

TRAMINAC UNCENSORED 2020
VINARIJA BIKICKI, FRUŠKA GORA


Sasvim zasluženo, ali pomalo nepravedno, Uncensored traminac vinarije Bikicki već se jednom našao na ovim stranicama na prvom mestu. Zašto nepravedno? Zato što je tada, pre četiri godine, proglašen belim vinom godine. A „necenzurisani“ nije belo vino. Međutim, oranža je tada bilo nedovoljno za posebnu kategoriju, a ceo taj teren je poprilično klizav, i za konzumente, i što se tiče zakonske regulative. Potonje se i dalje nije promenilo u Srbiji, međutim, narandžasta vina su kod publike definitivno ušla u mejnstrim, motivišući sve veći broj vinarija da i se i same okušaju u tom stilu, što odlično utiče na ponudu i rast kvaliteta. Vinarija Bikicki jedan je od predvodnika tog trenda od samog početka, a njihovo najbolje vino u kontinuitetu upravo je Traminac Uncensored, i to doslovno iz berbe u berbu.

Već nekoliko puta to vino se vratilo okićeno najvišim odličjima i iz Londona, i sa BIWC takmičenja, i sa domaćih degustacija. Iako sa primetnim stilskim razlikama u različitim godinama, Uncensored je vino kontinuiranog kvaliteta. Uvek je to karakterni, bogati, slojeviti, sortni i upečatljivi traminac. Pametnom komunikacijom sa tržištem i odličnim grafičkim rešenjima vinarija Bikicki pomogla je čitavoj grupi „oranžista“ da se pozicioniraju kod publike. Zato je Uncensored traminac zaslužio da bude prvo oranž vino godine u našoj novoj kategoriji. U izdanju iz 2020. godine, Uncensored je vino intenzivne narandžaste boje, blago zamućeno. Raduje njegov jasni i čisti sortni miris sa puno pomorandže, mandarine, svežeg đumbira, suve kajsije i sa finim tropskim notama. Izrazito kompleksno u ustima, intenzivno voćno, sočno i punog tela, ali sa očuvanom svežinom i kiselinama koje vibriraju na jeziku i daju mu živost. Karakterna i postojana završnica donosi jezgro Jaffa keksa, začine i suvu kajsiju.

VINARIJA GODINE

VERKAT



One su svoju priču počele kao potpune autsajderke u vinskom poslu. Nasledile su porodični vinograd, divnu sremačku kuću sa ajnfort kapijom u Čereviću, i podrum u kome je otac proizvodio vina za sebe i prijatelje. I rešile da se svemu tome posvete na malo drugačiji način. Tako su Sonja i Nataša, sestre Vrkatić, stvorile vinariju Verkat. Vinariju koja ima izvanredne etikete. Vinariju kojoj morate da verujete. Vinariju koja na Fruškoj gori ima istarsku malvaziju, i to kakvu! Vinariju koja je ove godine publici podarila jedan od najboljih grašaca ikada napravljenih na Fruškoj gori. Ne samo grašac – njihova vina su ove godine listom izvanredna!

Vrkatićke su dokaz da vam nisu neophodni milioni. Da ne morate biti najpametniji u svemu od početka. Da nije sramota pitati. Da je u redu biti skroman. I uporan. Otvoren prema drugima. I da u tom slučaju, sve mora da dođe na svoje mesto. Svojim pristupom vesnik su jedne nove ere u srpskom vinarstvu.

Vinarija Verkat je sada tu da ostane, na zadovoljstvo svih nas. Zato je vinarija Verkat - vinarija godine 2022.

VINSKO LICE GODINE

ALEKSANDAR MARINKOVIĆ




Na kraju 2022. godine, kada otvorite Instagram i ukucate Dnevna doza vina, otvoriće se stranica sa više od 53.000 pratilaca. Iza nje, već šest godina, stoji Aleksandar Marinković, pristojni, obrazovani, duhoviti i kreativni vinski edukator, bloger i influenser. Neopterećen viškom sujete, iskren ali dobronameran, istinski erudita, očigledno zna kako se komunicira i kako se utiče na generaciju konzumenata koji znanja usvajaju kroz društvene mreže i digitalne medije. Sa podjednakom strašću govori i o vinskim regijama, i o čašama, i o uparivanju, o istoriji, o sortama, nikada banalno, uvek informativno i sa dozom humora. Zbog svega toga je Marinković postao jedna od najvažnijih figura za širenje vinske kulture u Srbiji.

Na sve to, izgleda kao da je tek počeo!
Zato je Aleksandar Marinković vinsko lice godine za 2022.

RESTORAN GODINE

SALON 1905




Zato što su pomerili granice i uspostavili standarde visokog ugostiteljstva kuhinjom, servisom i postavkom.
Zato što su ove godine njihovi šefovi, na čelu sa Davidom Šimunićem, novim jelovnikom napravili izuzetan pomak i prevazišli sami sebe.
Zato što je izvanredni i precizni Šimunić opsednut kulinarstvom i to se vidi u svakom njegovom tanjiru.
Zato što su jela iz srpske tradicije, sarmu i podvarak, istinski podigli na nivo visoke kuhinje, dokazavši da dekonstrukcija ne mora da znači i degradacija.
Zato što su se godinama tiho, ali uporno probijali do samog vrha.
Zato što imaju spektakularan enterijer, kakav se retko viđa u našem delu sveta.
Zato što imaju najimpresivniju i najbolje osmišljenu vinsku kartu u Srbiji.
Zato što njihovi somelijeri umeju da preporuče, odaberu, serviraju i objasne vino na savršen način.
Zato što su im usluga i servis perfektni. Osoblje je edukovano, ljubazno, nenametljivo i profesionalno.
Zato što gostima pružaju iskustvo za pamćenje. A za to ovakvi restorani i postoje.

ŠEF GODINE

KRSTO RADOVIĆ
MANDARINA CAKE SHOP




Zato što i posle više od dvadeset godina profesionalnog bavljenja poslastičarstvom i dalje sa istim žarom priča o teksturama i ukusima torti i kolača.
Zato što kada uđe u kuhinju sa idejom, iz nje ne izlazi bez krajnjeg proizvoda, pa makar to trajalo i danima.
Zato što njegove poslastice izgledaju kao da su umesto iz kuhinje izašle iz dizajnerskog studija. Zato što se kolači sa potpisom Krsta Radovića prepoznaju i „na kilometar“ , a o ukusima više i ne raspravlja – jer sve je uvek dobro!
Zato što je pastry šef svetske klase i jedan od retkih pravih šefova - poslastičara u Srbiji.
Zato što veruje u sebe i svoju ideju, i uvek ide do kraja.
Zato što je talentovan, uporan i vredan.
Zato što čuva i neguje porodični biznis.
Zato što je pravi majstor svog zanata.
Zato što upravo on stoji iza Mandarine, omiljene beogradske poslastičarnice, sada već kultnog mesta za fine kolače u kom se već godinama pomeraju granice modernog poslastičarstva.

GAGINA POVELJA

za posvećenost i aktivni rad na promociji lokalnih sorti vinove loze i autentičnih vina

RADOVAN ĐORĐEVIĆ
PODRUM ČOKOT, ŽUPA



Gagina povelja je priznanje ustanovljeno u čast Dragoslava Gage Ivanovića, velikog župskog vinara i jednog od najvažnijih pokretača renesanse prokupca i oživljavanja tradicije slavnog župskog vinarstva. Kao čovek širokih vidika i otvorenog srca, bio je i ostao inspiracija mnogima. Zato se 2021. godine, na inicijativu magazina Vino & Fino i u saradnji sa porodicom i vinarijom Ivanović, dodeljuje Gagina povelja, godišnje priznanje za vinare posebno posvećene oživljavanju, promociji i uzdizanju lokalnih sorti vinove loze i autentičnih vina u Srbiji.

Predanim i upornim radom, posebno na vinima od prokupca i tamjanike, te neizmernim doprinosom Župi i celokupnom srpskom vinarstvu, Gaginu povelju za 2022. godinu zaslužio je prvi i najmlađi doktor nauka među vinarima i – sasvim izvesno - najbolji vinar među doktorima nauka u Srbiji, Radovan Đorđević, vlasnik vinarije Čokot iz sela Starci u Župi. Ne samo vlasnik, i ne samo naučnik, već i neimar koji je na temeljima porodične tradicije podigao modernu vinariju doslovno od nule, zatim i vinogradar koji ne ispušta makaze i volan traktora iz ruke, pa vinar koji svoju viziju kvaliteta pretače u boce, a potom i enolog koji svojim znanjem i veštinama pomaže vinarijama širom Srbije da stvore dobra vina.

Uz sve to, Radovan Đorđević je ambasador, prodavac i promoter svojih vina, ali i cele Župe. Njegov 100% prokupac godinama pomera percepciju potencijala sorte, dok su se njegove kupaže prokupca i internacionalnih sorti poput kaberne sovinjona i peti verda odavno upisale među najvažnija vina u Srbiji. Tu je i rad na tamjanici, te drugim lokalnim sortama širom domaćih vinogorja.

Zato ove godine, Gagina povelja ide u vinorodnu Župu, u ruke dr Radovana Đorđevića!