Početna»Novosti»Jubilarna berba Udruženja somelijera Vojvodine
20.05.2016.Nenad Kostić

Jubilarna berba Udruženja somelijera Vojvodine

Svečanošću i žurkom na Ribarskom ostrvu u Novom Sadu obeleženo je deset godina od osnivanja

novost jubilarna berba udruženja somelijera vojvodine vinski magazin vino fino
Martin Candir
Proslava deset godina Udruženja somelijera Vojvodine (USV) održana je u jahting klubu "Skiper" na Ribarskom ostrvu. Oko dve stotine ljudi okupilo se da proslavi rođendan organizacije koja je na sebe preuzela deo misije širenja vinske kulture i poboljšanja ugostiteljske ponude u ovom regionu.

Atmosfera u "Skiperu" bila je u skladu sa veselim povodom, a raspoloženju je doprinelo i prisustvo predstavnika svih najvećih vinarija iz Srbije, kao i nekolicine regionalnih "igrača", a svi oni su doneli i rođendanske poklone iz svojih vinarija, koji su se točili do kasno u noć. Okupljenima su se obratili predsednik udruženja Igor Luković, potom Dejan Živkoski, predsednik SERSA, nacionalne asocijacije pri kojoj deluje USV, i Gvozden Radenković, predsednik Udruženja vinogradara i vinara Srbije.

Foto: Mihailo Berček

Istog dana, pre svečanosti, održana je i Skupština Udruženja, pa je obeležavanje jubileja proteklo i u znaku organizacionih aktivnosti, suvo "papiroloških" i onih sa ciljem proširenja delatnosti USV mimo obuka za somelijere. Udruženje je formiralo radnu grupu, sa Bojanom Šćekić na čelu, sa mandatom da osmisli program "vanškolskih" aktivnosti, kao što su ekskurzije u poznate vinske regione, degustacije, druženja....

Udruženje je do sada okupilo oko 150 članova i održalo 22 profesionalne obuke za somelijere, kroz koje je prošlo preko tri stotine polaznika. Igor Luković, predsednik Udruženja somelijera Vojvodine, kaže da su se vinski znalci pre deset godina okupili iz čistog entuzijazma, kada je prva grupa od desetak ugostitelja, trgovaca i ljubitelja vina u Novom Sadu završila obuku.

– Do sada, udruženje se uglavnom bavilo edukacijom proz profesionalne i obuke za ljubitelje vina, ali i drugim srodnim aktivnostima (degustacije, sajmovi, festivali...). Mi imamo oko polovinu članova koji nisu somelijeri u poslu, ali su završili obuke. Ima tu zlatara, pekara, diplomata, lekara, muzičara, dirigenata, kuvara, ali i enologa, vinogradara, vinara... U budućnosti, pokušaćemo da malo pojačamo aktivnosti ina druge gradove u Vojvodini, osim Novog Sada, te da stvorimo elitnu takmičarsku ekipu koja će da se priprema i vežba cele godine, jer je došlo vreme da naši kandidati uzmu i neki veći trofej na nacionalnim prvenstvima – govori Luković.

Luković kaže i da su somelijerske obuke u organizaciji ovog udruženja garancija da će somelijer imati dobru početnu šansu u ovom poslu:

– Somelijeri koji kod nas dolaze kako bi se edukovali za odlazak na rad u inostranstvo, uglavnom na prekookeanskim brodovima, listom bivaju primljeni kada se kandiduju za pozicije, odnosno, nije nam se dogovodilo da neki naš član ne prođe testove – to nas uverava da se edukacijom bavimo na dobar način. Što se tiče onih koji ostaju na poslu u Srbiji, danas je sve više objekata u koijma rade somelijeri na posebnim pozicijama, svuda ima vinskih karti i uloga somelijera je prepoznata kao važna u ugostiteljskom poslu. Mi vrlo često povezujemo poslodavce sa onima koji su slobodni i voljni da rade. Sa druge strane, ako neko želi da se dalje usavršava i pretenduje na dokazivanje na takmičenjima – dobrodošao je da uđe u takmičarski tim. Mi svojim članovima koji se za to odluče pokrivamo troškove treninga, putnih troškova i prijava na takmičenjima – govori Luković.

Foto: Martin Candir