Početna»Novosti»Poznajete li nekoga ko ne voli picu?
09.02.2022.

Poznajete li nekoga ko ne voli picu?

Danas je Svetski dan pice, jela koje je ujedinilo gastronomsku planetu

novost poznajete li nekoga ko ne voli picu vinski magazin vino fino
Danas se slavi Svetski dan pice, jela poreklom iz Napulja koje je u dvadesetom veku osvojilo planetu neodoljivom kombinacijom hrskavog testa, paradajza, sira i svežeg začinskog bilja. Pica je danas deo gastronomske baštine celog sveta, i pravi se u ogromnom broju varijacija metoda i sastojaka, a ovaj trend nije zaobišao ni našu zemlju.

U SRBIJI SE PRAVE SVE BOLJE PICE

Pica, kao brzo, jednostavno i relativno jeftino jelo, u vreme pandemije potpuno je zavladalo domaćom gastronomskom scenom. Samo je u poslednje dve godine u Beogradu otvoreno je nekoliko veoma dobrih picerija poput Pietre, malog mesta sa samo nekoliko stolova i sa odličnim, napolitanskim picama, zatim nove dorćolske picerije Emma čije pice nisu iz peći na drva, ali u potpunosti mogu da im pariraju. Tu je i Kingash pinsa bar, prva pinserija u Srbiji koja gostima umesto pica služi pinse koje se po načinu pripreme razlikuju od klasičnih pica, iako svakako spadaju u kategoriju pica, i to odličnih, sa nadevima koji se ne peku, već se sirovi stavljaju na testo.

Fine pice ima i relativno novi Mio Ristorante, a veoma dobru vegetarijansku varijantu pice ima novobeogradski Patrick.

Naravno, priča o beogradskim picerijama ne bi bila kompletna ukoliko ne bismo spomenuli Majstor i Margaritu koja se već dve godine zaredom nalazi u autoritativnom izboru 50 Top Pizza, zatim, novobeogradsku piceriju Campania Pizza Gourmet, oba Pomodora u gradu, restoran Rustique, uvek pune picerije Botako, i nezaobilazni Pizza bar.

U Novom Sadu se odlična pica može naći u više lokala: jedan od novijih među njima je Gastro Katedra, gde se peče hrskava, vazdušasta napuljska pica od dugo fermentiranog testa, a u piceriji Garden za kvalitet pica odgovara lično Milorad Stošljević, mnogo poznatiji kao Mile Pica, pionir pizzaiolo zanata u Srbiji i osnivač prve picerije u Novom Sadu. Mnogo dalje na jugu, u Pirotu, restoran Mamma Rosa i dalje nudi svoje neverovatne pice sa vrhunskim testom i autentičnim staroplaninskim sastojcima, potvrđujući da je pica prevalila dalek put od svojih korena u Napulju i u svakom pogledu postala deo globalne gastronomske baštine.

KOJE PICE UGOSTITELJI NAJVIŠE VOLE?

Povodom Svetskog dana pice, pitali smo tri beogradska restoratera gde najviše u Beogradu vole da jedu picu, a da to, naravno, nije u njihovom restoranu.

Đorđije Stajkić, vlasnik Kingash pinsa bara

- Moj izbor uvek pada na Pizza Di Napoli, jedno malo mesto u Bulevaru Zorana Đinđića u kome se prave i jedu fenomenalne pice, a ako me pitate koja je najbolja, za mene je to uvek ona koja poslednja izađe iz peći. Nebitno je koja, svaka je dobra.

Miloš Stojković, suvlasnik restorana Pietra

- Moje jedino i omiljeno mesto za picu, a da nije Pietra je restoran Rustique i njihove odlične Romano style pice, sa veoma kvalitetnim i autentičnim sastojcima.

Aleksandar Mladenović, suvlasnik picerije Patrick

- Za picu biram ili Flert ili Botako. U Flertu je napolitana sjajna, dok Botako zaista ima odlične kombinacije sastojaka i prepoznatljivo testo koje je veoma ukusno.

OVO VEROVATNO NISTE ZNALI O PICI

  • Reč „pizza“ prvi put je zabeležena u latinskom rukopisu iz 10 veka, pronađenom u gradu Gaeta u italijanskoj provinciji Lacio
  • Pica je 2009. godine zaštićena u Evropskoj uniji kao tradicionalni specijalitet, a 2017. je UNESCO stavio veštinu pravljenja pice na listu nematerijalne kulturne baštine sveta
  • Verovatno najneobičnije pice na svetu prave se u Brazilu i Škotskoj. U Brazilu na ogromne pice ponekad stavljaju sastojke kao što su čokoladne bombone i cele pečene ribe, a u Škotskoj se parčad pice u nekim lokalima pohuju i prže u dubokom ulju
  • Već je razvijena tehnologija za pečenje pice u svemiru: NASA je 2013. finansirala projektovanje uređaja koji bi spremao složenu hranu za astronaute, a na listi jela je i pica