Početna»Novosti»U ponedeljak se vraćamo u restorane i kafiće!
29.04.2020.

U ponedeljak se vraćamo u restorane i kafiće!

Ponovno otvaranje ugostiteljskih uslovima, pod veoma strogim uslovima i uz skraćeno radno vreme, veliki je izazov za vlasnike koji listom kažu da stvari neče ići baš lako

novost u ponedeljak se vraćamo u restorane i kafiće vinski magazin vino fino
Od ponedeljka, 4. maja, u Srbiji počinju da rade kafići i restorani. To je odluka koju je doneo Krizni štab Vlade Srbije u poslednjoj nedelji aprila. Međutim, kada počnu sa radom, lokali će morati da poštuju sve mere zaštite propisane u borbi protiv korona virusa, što uključuje određenu socijalnu distancu i obavezno nošenje zaštitne opreme.

Na početku, rad će biti omogućen jedino ugostiteljima koji imaju baštu, ali budući da propisane mere socijalne distance znače i veći razmak između stolova, a samim tim i manji broj sedećih mesta, početak rada će, izvesno, biti veoma težak.

- Svi smo zatečeni ovom situacijom, izgubili smo mnogo gostiju. Restoran Vuk je živeo od stranaca. Nalazimo se u veoma ozbiljnoj situaciji. Može država da plaća dažbine, ali troškovi ostaju. Malo sam i ljut, jer ugostiteljstvo je grana koja mnogo doprinosi celom sistemu, a najmanje se brine o njoj. A da ne govorimo o tome da je odlazak u restoran sigurno bezbedniji od odlaska teretanu ili kozmetički salon - objašnjava Ljubiša Tomić, glavni menadžer restorana Vuk.

Ukoliko policijski čas ne bude ukinut istovremeno sa otvaranjem restorana, ugostitelji će biti prinuđeni da rade skraćeno, što u praksi znači da će poslednja tura hrane, pa i pića stizati između 16 i 17 sati.

- Posao je pao i pre proglašenja vanrednog stanja i to skoro za 60 odsto. Ljudi su se uplašili, svakodnevno su nam otkazivali rezervacije. Sada, kada otvorimo lokale, troškovi će nam silno skočiti. Evidentno je da ćemo imati znatno manji obim posla, skraćeno radno vreme, a punu radnu snagu- objašnjava Dušan Mrđenović, vlasnik restorana Tabor i ID.

-Jednostavno, odnos broja gostiju i broja radnika neće biti proporcionalan, i to će se jako odraziti na poslovanje. Devedeset odsto restorana to neće moći da izdrži - zabrinuto priča Mrđenović.

A nije samo on zabrinut, zabrinuta je većina vlasnika ugostiteljskih objekata. Iako očekuju da će posla biti, sigurni su da će to biti dosta manje nego pre.

- U ovakvim situacijama najmanji najviše ispaštaju. Ugostiteljstvo je u veoma lošoj poziciji. Eto, recimo, šta da rade ugostitelji koji nemaju baštu. Zaista, imam želju, volju i energiju da počnem sa radom, ali mislim da ćemo, ukoliko želimo da opstanemo, morati da pronađemo neki nov model poslovanja. Pred nama je vreme neizvesnosti - kaže Maja Veljanovski, vlasnica restorana MiamMiam.

Početak rada ugostiteljskih objekata zahtevaće i drugačiju organizaciju posla od dosadašnjeg. Na primer, pre prijema robe, odnosno ulaska robe u lokal, radnici će morati da je dezinfikuju. Nošenje maski ili vizira i zaštitnih rukavica svih zaposlenih podrazumevaće se, a kako će sve to izgledati u praksi, videćemo već posle prvomajskih praznika.