Početna»Vino»Vinopis»Kad babaroga zapeni
07.07.2016.

Kad babaroga zapeni

Penušavo vino vinarije Bjelica

vinopis kad babaroga zapeni vinski magazin vino fino
Penušava vina su sledeća velika stvar u Srbiji!

Pre pet godina nismo imali nijedno, pre dve smo imali dva, a prošle godine bilo ih je već desetak. Za ovu godinu, u najavi je bar još toliko. Kao što su učili da prave mirna vina, domaći vinari uče da prave i penušavce, korak po korak, tražeći se među stilovima, sortama, načinima vinifikacije... Tako je tiho najavljena i prva penušava Babaroga vinarije Bjelica, našeg najpoznatijeg garažnog podruma, koja je ovog proleća izašla pred publiku. Sa ovim vinom biće vam jasno da traženja među stilovima zapravo i nije bilo. Smela i duhovita etiketa, potpuno u skladu sa onim što je i do sada iz ove vinarije dolazilo, moćno pakovanje, čisti šardone i vino koje ne liči na bilo koje drugo. Niti ide u pravcu tercijarnog šampanjca, niti svežih, limunastih penušavaca. Ovo je autentična Babaroga, i to penušava. Potpuno na tragu svoje starije sestre, mirne Babaroge, kojom je Bjelica pre dve godine na prečac osvojio ljubitelje vina u Srbiji, i penušava verzija je vino bogato, intenzivno i raskošno.

Već prvi nos u čaši otkriće vam posebnost Babaroge. Vanilinski i karamelasti štih, kao sa korice krem brulea, a ispod njega pulpa zrele nektarine, kompot od breskve, sok od ananasa, sveža marakuja... Drugo mirisanje već tera na filozofiju, javlja se i miris tosta sa puterom, a na njemu džem od svetlog voća, orašaste note, ponovo voće... Dakle, sortno i voćno, a upakovano u smeli, glasni i vrhunski hrast. U ustima na jezuku punoća, obilje golicavih mehurića i intenzivna svežina koja produžava završnicu u kojoj se preklapaju citrusi, breskve, tropika i vanilaste arome drveta. Iako svi volimo da penušavce pijemo iz flauta, probajte Babarogu iz klasične čaše za belo vino, da date prostora aromama da se razmašu u punoj snazi. Ovo je jedno od onih vina koje možete da uparite sa čime god želite. Naravno, samo je odlično, ali leći će i uz meki, zreli sir, kao i uz kozji beli, složiće se sa pikantnim suvim mesom, kao i sa ozbiljnim zalogajima. Slobodno je probajte sa prasetinom, ćuretinom, teletinom, gibanicom, pastom karbonarom, gljivama, kremastim slatkišima, voćnim pitama ili suvim, starinskim kolačima sa orasima.

Pošto je ovo bila prva penušava Babaroga, a Bjelica je mala vinarija, količine su više nego ograničene. Desetak restorana i nekoliko vinoteka rezervisali su gotovo sve proizvedeno, ali Miodrag Bjelica, vlasnik vinarije, najavljuje povećanje volumena za narednu godinu:

- Igrali smo se sa 400 boca, dobili smo šta smo hteli, sad znamo kako i idemo dalje. Dogodine bar tri puta više - kaže u razgovoru za Vino & Fino i dodaje:

- Pitaju me odakle mi ideja, ali ovo je bio čist impuls, jer da mogu da biram, ja bih svakog dana pio samo dobra penušava vina, pa je logično i da napravim jedno, po svom ukusu. Osim što volim penušavce, volim i šardone, a on je svakako sorta od koje se prave neki od najboljih šampanjaca, pa je i izbor sorte bio logičan.

Na pitanje šta je ključna razlika u proizvodnji penušavog u odnosu na mirno vino, Miodrag kaže:

- Ključ je u berbi koja mora da se obavi znatno ranije nego za ostala vina, kako bismo dobili dovoljno svežine. Proces je najklasičniji mogući sa drugom fermentacijom u boci, a mi smo tu bukvalno sve radili ručno. Bazno vino je fermentisalo u drvetu, a kao i za druga vina, koristili smo kombinaciju francuskog, američkog i mađarskog hrasta.

Potpuno zadovoljan rezultatom, Bjelica ističe da je dobio ono što je hteo:

- Babaroga je unikatno vino. Sledeći zadatak za mene i moje kolege vinare je da naučimo publiku da pije domaće penušavce i to će se sigurno desiti, jer, osim šampanjaca, većina penušavih vina iz uvoza je kvalitetom daleko ispod onoga što se pravi u Srbiji.