Početna»Novosti»Evropski vinari u strahu od američkih carina
31.03.2025.

Evropski vinari u strahu od američkih carina

Najava da će SAD uvesti takse od 200% na uvoz vina iz EU izazvala je pometnju u tradicionalnim vinskim regijama Evrope

novost evropski vinari u strahu od američkih carina vinski magazin vino fino
Ostalo je samo dve nedelje do potencijalnog uvođenja ogromnih carina za evropsko vino na američkom tržištu: ukoliko 14. aprila EU uvede, kako je najavljeno, carinu od 50 procenata na burbon, uslediće, kako je najavio predsednik SAD Donald Tramp, uvođenje carina od čak 200 procenata na vino iz Evropske unije. Čak 30% vina iz EU izvozi se u SAD, i trgovinski rat bi, ocenjuju eksperi iz vinske industrije, bio poguban za evropske vinare.

Vinari su, prirodno, požurili da pošalju svoje proizvode u SAD pre nego što nove carine stupe na snagu, ali i pre uvođenja novih mera nastali su problemi sa prodajom i skladištenjem, a puno vina moglo bi i da završi u kotlovima za destilaciju – kao sirovina za dezinfekciona sredstva na bazi alkohola.

- Naša sledeća berba se približava, a rezervoari su još uvek puni - rekao je Žan Filip Žulijen, predsednik zadruge od 80.000 vinogradara na jugu Francuske i vinogradar četvrte generacije sa 45 hektara vinograda u oblasti Kodonjan. Kako je rekao, rezervoari moraju da počnu da se prazne najkasnije u julu, a budući kupci oklevaju sa kupovinom jer su, u strahu od novih carina, već napunili svoja skladišta.

Obustava isporuka u SAD već je nanela štetu od više od 100 miliona evra, kako je rekao Ignacio Sančez Rekarte, generalni sekretar Evropskog komiteta vinskih kompanija CEEV. Lamberto Freskobaldi iz istoimene čuvene vinarske porodice iz Italija, i predsednik italijanskog udruženja Unione Italiana Vini rekao je da problemi već počinju.

- Neki američki uvoznici su odustali od utovara kontejnera u brodove jer će po prispeću vina i drugih alkoholnih pića morati da plate 200% taksi - naveo je Freskobaldi.

Efekti pada prodaje neće se osetiti baš odmah, jer su veliki izvoznici kao što je Sogrape, najveća izvoznička kuća u Portugaliji, obezbedili kupcima u SAD proizvode za čak šest meseci. No, kada se te zalihe potroše, uslediće, u najgorem slučaju, gotovo stopostotan pad izvoza na ogromno američko tržište.

- Ako carine stupe na snagu, nastavak snabdevanja američkog tržišta postaće gotovo nemoguć - rekao je Adrijan Bridž, izvršni direktor kompanije Fladgate Partnership koja u Portugalu vodi više kuća koje prave porto, uključujući i Taylors’s, a njegovom stavu se pridružuje i Sančez Rekarte iz CEEV-a, rekavši da to znači potpuno i trenutno zatvaranje tržišta.

Žerom Bauer, predsednik Federacije proizvođača vina i alkoholnih pića u Francuskoj CNAOC, izrazio je nadu da bi najgore možda moglo da bude izbegnuto i trenutno lobira da se burbon ukloni sa liste proizvoda pogođenih novim dažbinama, kako bi se vinski sektor spasao od neproporcionalne odmazde.

- Niko ne može ništa da dobije od ovog sukoba i želimo da ga rešimo na diplomatski i inteligentan način – rekao je Bauer, vinar iz Alzasa.

Evropska komisija je u petak predložila paket mera za pomoć vinarstvu, uključujući finansijsku pomoć, marketinške akcije i mere za podršku vinskom turizmu. Ostaje da se vidi u kojoj bi meri ovaj paket pomogao u slučaju uvođenja ekstremnih carina i posledičnog ogromnog pada prodaje vina.